Malé tipy na výlety s dětmi v okolí lipenské přehrady
Mám rád Lipno a turistiku, rád chodím v přírodě. Když ale máte děti, prostě některé věci podnikat nemůžete a musíte si najít jiné cíle, vhodné i pro menší členy rodiny.
Zde jsou tipy na místa, které jsme toto a minulé léto navštívili v okolí lipenské přehrady.
Nebudu popisovat města a atrakce všeobecně známé, i když ty také můžete s dětmi navštívit a i já tam s nimi byl (Stezka v korunách stromů, bobové dráhy, přívoz, další atrakce přímo v Lipně nad Vltavou, případně v Černé v Pošumaví, Frymburku a Horní Plané, vlci v Srní, Tříjezerní slať, Vítkův Hrádek apod.), spíš se zaměřím na klidnější místa, ne tolik navštěvované a pro mě s rodinou díky tomu i atraktivnější.
Památník – rodný domek Adalberta Stiftera v Horní Plané
Docela dost věcí v okolí Lipna se jmenuje právě po tomto muži, Adalbertu Stifterovi, přezdívanému „básník Šumavy“. Jeho rodný dům najdete skoro na začátku Horní Plané po pravé straně při příjezdu od Černé v Pošumaví. Vstupné není zdrcující ani pro početnější rodinu a vzhledem k tomu, že se s tímto umělcem setkáte v regionu docela často, doporučuji toto malé muzeum navštívit. Nejedná se o moc senzační místo, pravděpodobně tam tedy nebude moc jiných návštěvníků.
Rozhledna u Horní Plané
Když už budete v Horní Plané, první odbočka vpravo při příjezdu od Černé v Pošumaví Vás dovede k poli, kde se nachází malá rozhledna. Je vysoká pouhých 9 metrů a na její plošinu ve výšce 5 metrů vede jenom 21 schodů, přesto díky svému umístění nabídne zajímavé výhledy.
Medvědí kámen
Naučná Medvědí stezka vede z železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž. Je dlouhá 14 kilometrů, což je pro menší děti hodně. Dojeli jsme tedy autem až do Jelení a šli alespoň ty 2 až 3 kilometry k Medvědímu kameni, což je památník připomínající posledního medvěda zastřeleného na Šumavě 14. listopadu 1856. Na místě se sice píše, že šlo o jednoho z posledních medvědů, nikoli toho úplně posledního, ale na tom zase tolik nezáleží.
Cestou k tomuto cíli shlédnete zajímavé části Šumavy a hned na začátku trasy také kousek Schwarzenberského plavebního kanálu, což může být mimochodem také jedním z výletních cílů.
Čertovo kopyto a Godošova poustevna
Čertovo kopyto je skalní útvar připomínající toto zakončení čertovo končetiny. Na cestě zajímavým lesem (pozor, je to ale trochu do kopce) je také možné odbočit ke Godošově poustevně, k níž se váže legenda popsaná začátkem trasy na informační tabuli.
Dobře se tam jde od parkoviště u přehrady a je to jen několik stovek metrů po modré turistické značce.
Poštovní muzeum Vyšší Brod
Toto muzeum je sice asi hodně známé, ale dle našich zkušeností zase tolik lidí neláká (moc jich tam nebylo ani v deštivý den). Je to zvláštní, protože muzeum rozhodně za návštěvu stojí.
Na své si přijdou milovníci historie i techniky. Více informací je na oficiálním webu Poštovního muzea.
Asi se nevyplatí jet na mnou navrhované cíle z nějakého vzdálenějšího místa, ale může se hodit o nich vědět, když na Lipně trávíte třeba dovolenou, jako to každý rok dělám já.